Naše akce

Podpořil nás


Den na farmě již potřetí

Letos již tradičně jsme za finanční podpory Moravskoslezského kraje pro děti ze Základní a mateřské školy Baška připravili exkurzi, a abychom jim program ozvláštnili, přichystali jsme jim expozice zvířátek z farmy na nově vybudované včelařské stezce v Bašce, která je součásti farmy Medový dvůr. Exkurze byla rozdělena do několika dnů měsíce června z důvodu dodržování všech nařízených opatření. Další exkurzi ze školy PLANETA - Montessori základní škola s.r.o. jsme pak provedli v měsíci září.

Prohlídky nemohly být z důvodu nákazové situace spojeny s ochutnávkou našich produktů, nicméně děti si odnesly produkty domů formou dárkového balíčku se sklenicí medu. Blíže se seznámily s prací na farmě a s principy zemědělství, s pracovními postupy při výrobě medu a ukázkou chovaných zvířat, roli průvodců se už tradičně ujaly děti z našeho včelařského kroužku.

Děkujeme za návštěvu, dětem VKM Baška za pomoc při organizaci a Moravskoslezskému kraji za podporu.


Den na farmě již potřetíDen na farmě s ochutnávkou produktů


Za podpory Moravskoslezského kraje a jeho dotačního programu "Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí", měly děti ze Základní školy Baška možnost v rámci projektu "Den na farmě s ochutnávkou produktů" navštívit 1.června 2018 náš Medový dvůr a dozvědět se tak něco více nejen o včeličkách a včelaření celkově, ale také prohlédnout si a osahat mláďata hospodářských zvířat, ochutnat různé druhy medů, medovou žvýkačku, vyrobit si vlastnoručně voskovou svíčku a osvěžit se vodou s domácím sirupem z našich jablek.

V Medovém dvoře na děti čekala celkem 4 stanoviště. První kroky vedly do medárny, což je místo kde probíhá vytáčení a další zpracování medu. Zde mohly děti vyzkoušet úplně čerstvý med z letošního prvního stáčení a to ve formě medové žvýkačky, což jsou vlastně včelkami vyrobená víčka z vosku na plástvích s medem. K vidění zde byl také medomet, zařízení ke stáčení medu anebo pastovač, což je v podstatě míchačka, ve které se řízenou krystalizací vyrábí med pastovaný. Z informačního rollupu se potom děti dozvěděly, jaké další produkty včelaři mohou získávat a vyrábět.

Druhé stanoviště bylo kreativní a žáci si zde vyrobili dárek, který si odnesli na památku s sebou, svíčku z voňavých mezistěn. Třetím místem v pořadí byla základna členů našeho včelařského kroužku. Zajímavou a hlavně jednoduchou a srozumitelnou formou děti dětem vysvětlily, jak to vlastně v takovém úlu chodí, jakou úlohu ve včelstvu hraje královna, dělnice, nebo trubec. Nejzajímavější expozicí byl samozřejmě prosklený úl.

Poslední a jednoznačně nejsladší zastávkou exkurze byl náš medový stánek. Připravená ochutnávka medů sklidila u dětí veliký úspěch a souboj chutí mezi klasickou tekutou formou medu a pastou byl velice vyrovnaný. Po uhašení žízně v horkém červnovém dni pokračovala prohlídka na "zvířecí" část. Pro děti jsme nachystali výběhy s kuřátky a housátky, husí rodinka je vítala již při příchodu. Zakrslý druh kohoutka a slepiček a hlavně výběh s malými králíčky měly u dětí asi největší úspěch, i když krocan s krůtami a malá jehňátka, která si děti mohly taktéž pohladit a osahat byly rovněž zajímavými zastávkami naší prohlídky.

Kromě spousty informací a zážitků si děti odnesly na památku balíček se sklenicí našeho květového medu a vlastnoručně vyrobenou voskovou svíčku.

Děkujeme za návštěvu a těšíme se na další podobné akce...

© 2018 MEDOVÝ DVŮR, Včelařství a rodinná farma - Kunčičky u Bašky 80, 739 01 Baška. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!