Ovce Suffolk

Plemenní berani / Jehnice / Náš chov / O plemenu Suffolk

Plemenní berani - nabídka


Prodáme beránky Suffolk, linie CAPTAIN a YON, narozené 4/2017, bonitace 5/2018 Košařisk.

V případě zájmu volejte 724 838 791.

Cíl chovu

Cílem našeho chovu je produkce chovných beranů a bahnic pro účely užitkového křížení. Dále je samozřejmě možnost objednávky jehněčího a skopového masa. Naše stádo momentálně tvoří okolo 70 bahnic.

Více info na našem Facebooku nebo na telefonním čísle 724 838 791.

Plemeno Suffolk

Anglické polojemnovlnné černohlavé masné plemeno ovcí s krátkou vlnou. Pro své dobré užitkové vlastnosti se hodí k užitkovému křížení téměř se všemi plemeny. Ovce jsou vhodné pro oplůtkový i jiné způsoby pastvy, včetně celoročních pastevních systémů. Plemeno je celosvětově rozšířeno, vyskytují se různé typy s rozdílným tělesným rámcem i zbarvením (anglický, americký, německý, australský apod.) V ČR se běžně využívá k užitkovému křížení již 30 let.

Plemeno suffolk vzniklo jako výsledek křížení beranů sothdown s norfolskými ovcemi. Produkt tohoto spojení měl jednoznačně výrazně lepší užitkové vlastnosti, než byla obě výchozí plemena.

Southdown byl v roce 1930 popisován jako "velká ovce bez rohů, tmavé hlavy a končetin, s jemnými kostmi a dlouhými malými krky". Měl poněkud hůře osvalené plece; nicméně jejich nasazení bylo dobré, výrazněji byl osvalen hřbet a kýty. Právě od starých původních britských southdownů odvozuje svojí zmasilost a kvalitu vlny dnešní suffolk.

Norfolské ovce, dnes vzácné plemeno, byly drsnými a tvrdými ovcemi. Měly černou hlavu, obě pohlaví byla rohatá. Pocházejí z náhorních plošin Suffolku, Norfolku a Cambridge, kde je velmi drsné podnebí a špatná kvalita pastevního porostu. V této suché, chladné a větrné oblasti se norfolské ovce adaptovaly k dlouhým přesunům za pastvou vývinem svalnatého těla. Tehdejší popis naznačuje: "jejich údy jsou dlouhé a svalnaté, jejich těla jsou dlouhá a jejich obecný tvar naznačuje aktivitu a sílu." Toto plemeno začalo být brzy velmi ceněno farmáři i řezníky. Tehdejším ovčákům ale vadily jejich dlouhé končetiny a menší stupeň osvalení. Všimli si, že u kříženců southdown a norfolka byla redukována řada nedostatků obou výchozích plemen. Tak vznikl další ráz ovcí, z kterého se vytvořilo nové plemeno - dnešní suffolk.

V roce 1886 byla v Anglii založena English Suffolk Society, která začala registrovat chovná zvířata a určovat další vývoj plemene. Díky pečlivému výběru a tvrdé selekci, prováděné anglickými farmáři, si suffolk udržel původní dobré vlastnosti obou výchozích plemen. Vzniklo tak plemeno špičkové masné užitkovosti a výborných mateřských vlastností, které je ale současně odolné, klidné a nenáročné.

© 2018 MEDOVÝ DVŮR, Včelařství a rodinná farma - Kunčičky u Bašky 80, 739 01 Baška. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!